Kárpát-medencei Romákért
Érdekvédelmi Közhasznú Egyesület


Célunk, a roma kulturális értékek,
hagyományok megőrzése,
nemzetiségi nyelvhasználat elősegítése.

 
 

Bemutatkozás

 

Az egyesület elnöke: Kalányos Erika

 

Szakmai pályafutásom során betöltött munkaköreimben szerzett, széleskörű tapasztalatom és tudásom nagyban hozzájárult ahhoz a döntéshez, hogy összefogva olyan emberekkel, akik szintén tenni akarnak a hátrányos helyzetű, elsősorban roma származású emberek életminőségének javításáért megalakítsuk egyesületünket.

Az egyesület tevékenységei során kamatoztatni tudom azt a több éves tapasztalatot amellyel a roma nemzetiséghez tartozó emberek problémáinak kezelésében, ezen belül is a munkaerő-piacon való hátrányaik kezelésében, a hátrányok leküzdésében való segítségnyújtásban, valamint a képzetlenségükből adódó hátrányok kezelésében szereztem.

Mottónk: Nem csak várni szeretnénk a segítséget, hanem mi magunk is szervezzük a saját segélyezésünket, és támogatásunkat, illetve keressük a lehetőséget és a módot, hogy a rászorulók közül egyre többen tudjanak saját maguk gondoskodni önmagukról, és ehhez igyekszünk számukra minden támogatást megadni.

A Kárpát-medencei Romákért Érdekvédelmi Közhasznú Egyesület 2007-ben alakult akkor még Abaligeti Romákért Érdekvédelmi Közhasznú Egyesület néven és Abaliget település hatókörében. Célunk az volt, hogy segítsük a helyben élő romák felzárkózását, beilleszkedését, a gyermekek és serdülő fiatalok oktatását, hogy az iskolarendszerben minél tovább megmaradjanak, és ez által munkához jussanak. Tervünk volt, hogy támogatjuk a romák foglalkoztatását, minél többjüket segítettük a beiskolázásban és támogatjuk őket abban, hogy munkanélküliből tartósan munkavállalóvá váljanak.

Valljuk, hogy a roma társadalom felemelkedése csak a tanulás és a munka segítségével lehetséges, és ezt igyekszünk megértetni a velünk kapcsolatban álló roma civilekkel is.

Emellett a helyi szinteken igyekeztünk elérni a romák mind magasabb számú foglalkoztatását, valamint a közösségünkhöz való tartozás érzésének erősítését. Ügyelünk az Abaligeten és Baranyában élő romák kulturális, szociális igényeinek kielégítésére, segítjük ezeknek a hátrányos helyzetű csoportoknak a társadalmi felzárkózását, oktatási és kisebbségi programokat szervezünk meg, rendszeresen rendezünk kulturális és hagyományőrző napokat.

Megalakulásunk második évétől - 2009-től - már nem csupán a megyében lévő szervezetek érdekképviseleti munkáját segítjük, hanem a Roma Nemzetiségi Önkormányzatok együttműködésének keretében megismert más egyesületekét is. A különböző rendezvényeken az egyesület tagjai, önkéntesei sok szervezési, kapcsolatépítési tapasztalattal gyarapodtak, a lakók ismerik, és kedvelik őket.

Kiemelkedő projektünk az „Okoska” Tanoda működtetése volt, amelynek keretében 30 fő gyermek iskolán kívüli segítését és tehetséggondozását láttuk el. A tanodát 30 hónapon át működtettük sikerrel, a gyerekek több kis településről jártak hozzánk, és tervezzük a program folytatását.

Az újabb támogatási időszakban tovább tudjuk működtetni tanoda programunkat.

2018-BAN KEZDTÜK EL ÚJABB KIEMELKEDŐ PROGRAMUNKAT, MELYNEK KERETÉBEN JELEN HONLAPUNK IS LÉTREJÖTT:

 "ROMA ÉRTÉKEK" - KULTURÁLIS ÉRTÉKEINK, HAGYOMÁNYAINK MEGŐRZÉSE ÉS ÁTADÁSA CÍMMEL.

A három éven át tartó program sorozatban 3 db Roma Holokauszt megemlékezéshez kapcsolódó eseményt, 81 kulturális eseményt, 12 db hagyományátadáshoz kapcsolódó eseményt, valamint 18 db újszerű ismeretátadási eseményt valósítunk meg Baranyában, 9 különböző településen

Saját gépjárművel rendelkezünk, amely nagyban hozzájárul, hogy a peremterületeken élőkhöz is eljuttathassuk az adományokat, és napi kapcsolatot tudjunk tartani a rászorulókkal, valamint, hogy segítséget nyújthassunk a hozzánk fordulóknak napi gondjaik megoldásában.

A Tanodába járó gyermekek családjainak többsége sajnos a települések külterületén, zártkertekben Kültelkeken, tehát nagyon nehezen megközelíthető helyeken laknak, és sokszor problémát okoz a munkatársaknak a családlátogatás is, mivel a buszjárat ritka, vagy csak több km-es gyaloglással érhető el.

A gyermekek szülei számára Klubot működtetünk, a klubba járó szülőkkel napi szinten tartjuk a kapcsolatot, és lehetőségeink szerint a családlátogatások során igyekszünk segíteni a mindennapi megélhetésüket is, például élelmiszer-adományt, ruhát, cipőt viszünk ki a rászoruló családoknak.

 

Másik fontos projektünk a „Mosoly” Ifjúsági Klub Abaligeten, melynek keretében 30 fő 10 - és 20 év közötti fiatalnak tudunk tartalmas szabadidős tevékenységet biztosítani.

Elsősorban roma és hátrányos helyzetű 10-20 éves korosztályba tartozó gyermekek/fiatalok számára hoztuk létre a klubot, amelyet nevelési és kulturális színtérnek tekintjük, amelynek fontos szerepe van a fiatalok védelmi mechanizmusainak kialakításában, az erkölcsi normák és jogkövető magatartásformák elsajátításában. Biztosítjuk számukra a hasznos szabadidő eltöltése mellett, hogy hozzáértő szakemberek segítségével olyan ismereteket, készségeket szerezzenek, mely megakadályozhatja egyrészt az áldozattá, másrészt az elkövetővé válást, miközben megismerik a közösségi összetartozás élményét. A klubban szervezett foglalkozások fentieken túl hozzájárulnak az egészséges és környezettudatos életmódra neveléshez, a drog-prevencióhoz, a rendőrséggel szembeni ellenérzések megszüntetéséhez, valamint a segítő szervezetek megismeréséhez is.

Egyesületünk 5 éve érkezett arra a pontra, amikor tevékenységünket ismerik megyei és régiós szinten, fontos tényezővé váltunk abban a tekintetben, hogy véleményünkre is kíváncsiak.

Mivel egyre szélesebb földrajzi körben végezzük a munkánkat, a névváltozást is ezért kezdeményeztük.

Ma már egyesületünk tevékenysége a következő területekre terjed ki:

  • Abaligeten és vonzáskörzetében élő romák kulturális és szociális igényeinek kielégítése,
  • a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének segítése,
  • kulturális és kisebbségi programok megvalósítása,
  • hagyományőrző kézműves ifjúsági táborok lebonyolítása
  • oktatási programok szervezése a fiatalok elhelyezkedési esélyeinek növelésére,
  • önkéntes munka szervezése és segítése, önkénteseink sok szervezési tapasztalattal is gyarapodtak, ezeket a tapasztalatokat átadják a fiatalabbaknak is, hogy ők is ebben a szellemben nőjenek fel.
  • adományokat gyűjtünk és osztunk szét.

2011 óta veszünk részt országos és megyei adománygyűjtő akciókban, 2014 óta regisztrált tagjai vagyunk az Élelmiszerbank hálózatának, a Máltai Szeretetszolgálat támogatásával rendszeresen osztunk ruha-, cipő- és élelmiszer-adományokat.



LÉPJEN KAPCSOLATBA VELÜNK
 
Kárpát-medencei Romákért Érdekvédelmi Közhasznú Egyesület
Kapcsolattartó: Kalányos Erika
Tel.: +36 30/461-6159
E-mail cím: info##kukac##kmreke.hu
 
 

  Cím: 7678 Abaliget, Kossuth u. 131. • Adószám: 1832933-1-02 • Bankszámlaszám: 11731001-20133607